TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedEasy2 minPYQ_2021
ChemistryEasyassertion reason

In the above reaction, 3.9 g of benzene on nitration gives 4.92 g of nitrobenzene. The percentage yield of nitrobenzene in the above reaction is _________ %. (Round off to the Nearest Integer).

(Given atomic mass : C :12.0 u, H :1.0 u O :16.0 u,N :14.0 u)

Question diagram: In the above reaction, 3 . 9 g of benzene on nitration gives
Answer:
80
Solution:

3.9 gm  12378×3.9=6.15 gm

But actual amount of nitrobenzene formed is 4.92 gm and hence.

Percentage yield=4.926.15×100=80%

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...