TestHub
TestHub

Chemistry - Liquid Solution Question with Solution | TestHub

ChemistryLiquid SolutionAbnormal Colligatiove PropertiesEasy2 minPYQ_2023
ChemistryEasynumerical

The number of pairs of the solution having the same value of the osmotic pressure from the following is
(Assume 100% ionization)

A. 0.500 M C2H5OH(aq) and 0.25 M KBr(aq)
B. 0.100 M K4Fe(CN)6(aq) and 0.100 M FeSO4NH42SO4(aq)

C. 0.05 M K4Fe(CN)6 (aq) and 0.25 M NaCl (aq)
D. 0.15 M NaCl(aq) and 0.1 M BaCl2(aq)
E. 0.02 M KCl.MgCl2.6H2O(aq) and 0.05 M KCl(aq)

Answer:
4.00
Solution:

We know,
π=iCRT

πiC

A. 0.500 M C2H5OH(aq)iC=1×0.5=0.5 and 0.25 M KBr(aq)iC=2×0.25=0.5


B. 0.100 M K4Fe(CN)6(aq)iC=5×0.1=0.5 and 0.100 M FeSO4NH42SO4(aq)iC=5×0.1=0.5

C. 0.05 M K4Fe(CN)6iC=5×0.05=0.25 (aq) and 0.25 M NaCliC=2×0.25=0.5 (aq)


D. 0.15 M NaCl(aq)iC=2×0.15=0.3 and 0.1 M BaCl2(aq)iC=3×0.1=0.3


E. 0.02 M KCl.MgCl2.6H2O(aq)iC=5×0.02=0.1 and 0.05 M KCl(aq)iC=2×0.05=0.1

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Liquid SolutionSubtopic:Abnormal Colligatiove Properties
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...