TestHub
TestHub

Chemistry - Liquid Solution Question with Solution | TestHub

ChemistryLiquid SolutionColligative PropertiesMedium2 minPYQ_2023
ChemistryMediumnumerical

A solution containing 2 g of a non-volatile solute in 20 g of water boils at 373.52 K. The molecular mass of the solute is _____ gmol-1. (Nearest integer)

Given, water boils at 373 K,Kb for water =0.52K kg mol-1

Answer:
100.00
Solution:

Elevation in boiling point:
ΔTb=373.52-373=0.52

ΔTb=Kb·m

0.52=0.52×2 Molar Mass of Solute ×120×10-3

Molar Mass of solute=100 g/mol

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Liquid SolutionSubtopic:Colligative Properties
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...