TestHub
TestHub

Chemistry - Liquid Solution Question with Solution | TestHub

ChemistryLiquid SolutionRaoult's LawMedium2 minPYQ_2023
ChemistryMediumnumerical

The vapour pressure of 30% w/v, aqueous solution of glucose is ________ mm Hg at 25C.

[Given: The density of 30% w/v, aqueous solution of glucose is 1.2 g cm3 and vapour pressure of pure water is 24 mm Hg.]

(Molar mass of glucose is 180 g mol1)

Answer:
23.00
Solution:

To calculate the vapour pressure of the 30% (w/v) aqueous solution of glucose, we can use Raoult's law, which states that the vapour pressure of a component in an ideal solution is directly proportional to its mole fraction in the solution.

Weight of solution =100×1.2=120 gm

Weight of water =120-30=90 gm

Now using formula

P0-PP=moles of glucosemoles of water

24-PP=301809018=390

24×90-P×90=3 P

P=23.22

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Liquid SolutionSubtopic:Raoult's Law
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...