TestHub
TestHub

Chemistry - Hydrocarbon Question with Solution | TestHub

ChemistryHydrocarbonCHEMICAL REACTIONS OF ALKENESEasy2 minPYQ_2023
ChemistryEasynumerical

17mg of a hydrocarbon (M.F. C10H16) takes up 8.40mL of the H2 gas measured at 0°C and 760mm of Hg. Ozonolysis of the same hydrocarbon yields

CH3-C||O-CH3,H-C||O-H,H-C||O-CH2-CH2-C||O-C||O-H

The number of double bond/s present in the hydrocarbon is

Answer:
3.00
Solution:

From the given information:
Moles of hydrocarbon =17×10-3136=1.25×10-4 Mole of H2 gas

1×8.401000=n×0.0821×273

n=3.75×10-4

Thus, moles of hydrogen used to hydrogenate double bonds:

=3.75×10-41.25×10-4=3

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:HydrocarbonSubtopic:CHEMICAL REACTIONS OF ALKENES
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...