TestHub
TestHub

Chemistry - Hydrocarbon Question with Solution | TestHub

ChemistryHydrocarbonCHEMICAL REACTIONS OF ALKYNESMedium2 minPYQ_2021
ChemistryMediumnumerical
Passage / Comprehension

For the following reaction scheme, percentage yields are given along the arrow:

 

 

and are mass of and , respectively. (Use: Molar mass (in ) of and as 1,12 and 16 , respectively)

The value ofxis ___.

Question diagram: The value of x is ___.
Answer:
1.62
Solution:

C3H4(P)Propyne (4g) + Mg(OH)2

Now, one mole of propyne give, one mole of 2-butyne. 3 moles of 2-butyne give one mole of hexamethyl benzene.

Hence, 40 g of propyne give 54 g to 2-butyne 100% but given that 75% yeild and 4 g to propyne.

The mass of 2-butyne formed =5.4×75100=4.05 g 162 g to 2-butyne give 162 g of hexamethyl benzene 100% yield

But given that 40% yield, and 4.05 g of 2-butyne

The mass of hexamethyl benzene formed =4.05×40100=1.62 g x

Stream:JEE_ADVSubject:ChemistryTopic:HydrocarbonSubtopic:CHEMICAL REACTIONS OF ALKYNES
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...