TestHub
TestHub

Chemistry - Electrochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryElectrochemistryGalvanic cells/Nernst Equation/Concentration CellsHard2 minPYQ_2021
ChemistryHardstatement

The magnitude of the change in oxidising power of the MnO4-/Mn2+ couple is x×10-4 V if the H+ concentration is decreased from 1 M to 10-4M at 25°C. (Assume concentration of MnO4- and Mn2+ to be same on change in H+ concentration). The value of x is __________.

(Rounded off to the nearest integer)

[Given: 2.303RTF=0.059]

Answer:
3776
Solution:

Eqn is-

MnO4-+H+5e-Mn+2+4H2O

Nernst equation:

Ecell =ECell 0-0.0595logMn+2MnO4-1H+8

(I) Given H=1M

E1=E0-0.0595logMn+2MnO4-

(II) Now: H=10-4M

E2=E0-0.0595logMn+2MnO4-×110-48

=E0-0.0595logMn+2MnO4-+0.0595log10-32

therefore: E1-E2=0.0595×32

=0.3776 V=3776×10-4

x=3776

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ElectrochemistrySubtopic:Galvanic cells/Nernst Equation/Concentration Cells
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...