TestHub
TestHub

Chemistry - Electrochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryElectrochemistryGalvanic cells/Nernst Equation/Concentration CellsHard2 minPYQ_2020
ChemistryHardstatement

The photoelectric current from Na (work function, w0=2.3eV)  is stopped by the output voltage of the cell

Pt(s)H2(g,1bar)|HCl(aq·,pH=1)|AgCl(s)Ag(s)
the pH of aq. HCl required to stop the photoelectric current from Kw0=2.25eV, all other conditions remaining the same, is .×10-2 (to the nearest integer).

Given 2.303RTF=0.06V;EAgCl/Ag/Cl0=0.22V

Answer:
142
Solution:

Sodium metal :

E=E0+KEmax   ; Ecall0=0.22 V

Cell reaction

Cathode : AgCls+e-  Ags+Cl-aq

Anode : 12 H2g  H+aq+e-

Overall ; AgCls+12H2g  Ags+H+aq+Cl-aq

Ecell=Ecell0-0.061logH+ Cl-

Ecell=0.22-0.061log10-110-1=0.22+0.12=0.34 V

KEmax=Ecell=0.34 eV

So E=2.3+0.34=2.64 eV= Energy of photon incident

For potassium metal :

E=E0+KEmax

2.64=2.25+KEmax

KEmax=0.39=Ecell

Cell reaction

Cathode : AgCl(s)+e-    Ags+Cl-aq

Anode : 12H2g  H+aq+e-

Overall : AgCls+12H2g    Ags + H+aq+Cl-aq

Ecell=Ecell0-0.061log H+ Cl-

0.39=0.22-0.12 log H+

0.17=0.12×pH

pH=17/12=1.4166=1.42

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ElectrochemistrySubtopic:Galvanic cells/Nernst Equation/Concentration Cells
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...