TestHub
TestHub

Chemistry - Coordination Chemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryCoordination ChemistryVBT,CFT(complex compound)Hard2 minQB
ChemistryHardnumerical range

Consider the Chromium (III) complexes [Cr(NH3)5L]+n

where L = Cl_ , H2O and NH3

The complex compound absorbs visible energy is given in table for d-d transition.

Match the table to solve given two questions

image.png-34

Given that : h = 6.6 × 10-34   (J-sec) , velocity of light = 3 × 10 8  m/s

R = 1 × 10 7  m -1  , NA = 6 × 10 23  ; Atomic number of Cr = 24

Calculate crystal field stabilization energy (in mole) for the homoleptic complex.

Answer:
-306.57
Solution:

 

 

Solution:

The homoleptic complex is .

From the table, for L = NH₃, = 465 nm.

 

Energy of one photon:

 

Energy per mole:

 

For Cr³⁺ (d³) in an octahedral field, the electron configuration is .

CFSE =

 

CFSE =

 

 

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Coordination ChemistrySubtopic:VBT,CFT(complex compound)
2mℹ️ Source: QB

Doubts & Discussion

Loading discussions...