TestHub
TestHub

Chemistry - Coordination Chemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryCoordination ChemistryWerner theory + calculation of EANMedium2 minPYQ_2017
ChemistryMediumsingle choice

On treatment of100 mLof0.1 Msolution ofCoCl3.6H2Owith excessAgNO3; 1.2×1022ions are precipitated. The complex is:

Options:

Answer:
C
Solution:

Moles of CoCl3.6H2O=100×0.1×10-3=10-2mole

Moles of Cl- ions precipitated=1.2×10226×1023=2×10-2 mole

So, one mole of complex will release two moles of chloride ions so, formula of complex is 

CoH2O5ClCl2. H2O

 

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Coordination ChemistrySubtopic:Werner theory + calculation of EAN
2mℹ️ Source: PYQ_2017

Doubts & Discussion

Loading discussions...