TestHub
TestHub

Chemistry - Concentration Terms Question with Solution | TestHub

ChemistryConcentration TermsConcentration termMedium2 minPYQ_2019
ChemistryMediumsingle choice

The amount of sugarC12H22O11required to prepare2Lof its0.1 Maqueous solution is:

Options:

Answer:
C
Solution:

Molarity=MolesVolume in L

0.1=moles2

Moles of sucrose required=2×0.1=0.2moles

Weight of sucrose=0.2×342 g=68.4 g

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Concentration TermsSubtopic:Concentration term
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...