TestHub
TestHub

Chemistry - Chemical Kinetics Question with Solution | TestHub

ChemistryChemical KineticsZero Order ReactionsMedium2 minPYQ_2022
ChemistryMediumnumerical

The activation energy of one of the reactions in a biochemical process is532611 J mol-1. When the temperature falls from310 Kto300 K, the change in rate constant observed isk300=x×10-3k310°. The value ofxis
[Given:ln10=2.3 R=8.3 J K-1 mol-1]

Answer:
1.00
Solution:

lnK2 K1=EaR1 T1-1 T2

lnK2 K1=5326118.3×10310×300

where K2 is at 310 K & K1 is at 300 K

lnK2 K1=6.9

=3×ln10

lnK2 K1=ln103

K2=K1×103

K1=K2×103

So 

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Chemical KineticsSubtopic:Zero Order Reactions
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...