Chemistry - Atomic Structure Question with Solution | TestHub
ChemistryAtomic Structurede-Broglie's Wave EquationMedium2 minQB
ChemistryMediuminteger
An electron is accelerated from rest, by ' ' volts. Uncertainty in position ( ) is plotted against minimum uncertainty in de-Broglie wavelength ( ) as following-
(de–Broglie wavelength for electron =
The value of 'V' is
Answer:
75
Solution:
.
Solution:
Y = mx
from graph slope (m) = 1/2Π
λ2 = 2
de- Broglie wavelength for electron
v = 150 /λ2
=
=75V
Final answer = 75
Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Atomic StructureSubtopic:de-Broglie's Wave Equation
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...