TestHub
TestHub

Chemistry - Atomic Structure Question with Solution | TestHub

ChemistryAtomic Structurede-Broglie's Wave EquationMedium2 minPYQ_2023
ChemistryMediummatching list

The wavelength of an electron of kinetic energy 4.50×10-29 J is ________×105 m. (Nearest integer) Given: mass of electron is9×1031 kg, h=6.6×1034 Js

Answer:
7
Solution:

Given:
Kinetic energy(K.E.)=4.55×1029J
Mass of electron(me)=9.1×1031kgh=6.6×1034Jsec

debroglie wavelength λd=hmv=h2mKE

Here λ is the de Broglie wavelength, h is Planck's constant, m is the mass of the particle, v is its velocity, and p is the momentum of the particle, which is equal to mv.

λ=h2mKE

=6.6×10-342×9×10-31×4.5×10-29=6.6×10-349×10-30=6.69×10-4

=669×10-5

=7.33×10-5

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Atomic StructureSubtopic:de-Broglie's Wave Equation
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...