TestHub
TestHub

Chemistry - Atomic Structure Question with Solution | TestHub

ChemistryAtomic StructureHeisensberg's Uncertainty PrincipleEasy2 minPYQ_2021
ChemistryEasymatching list

A ball weighing 10 g is moving with a velocity of 90 m s-1. If the uncertainty in its velocity is 5%, then the uncertainty in its position is _  ×10-33 m. (Rounded off to the nearest integer)

[Given: h=6.63×10-34 Js]

Answer:
1
Solution:

Δv=90×5100

=4.5 m s-1

Δv.Δx=h4πm

Δx=h4πm·Δv

=6.63×10-344×3.14×0.01×4.5

=1.17×10-33

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Atomic StructureSubtopic:Heisensberg's Uncertainty Principle
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...